Współpraca w zakresie edukacji, promocji nauki wśród dzieci, młodzieży i dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców regionu pomorskiego, a także wspólne propagowanie wiedzy z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych, w szczególności astronautyki, astronomii i zagadnień związanych z eksploracją kosmosu – to główne założenia podpisanego 8 października br. porozumienia pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną a Hevelianum w Gdańsku.
Porozumienie ze strony POLSA podpisał prezes Grzegorz Wrochna, natomiast Hevelianum reprezentował dyrektor Paweł Golak.
POLSA i Hevelianum już współpracują i będą współpracować przy organizacji wydarzeń, m.in.: „Moje kosmiczne wakacje”, cykl webinariów „Praca w sektorze”, międzynarodowy konkurs astrofotograficzny AstroCamera, Europejska Noc Naukowców, Nauka mówi, obchodów urodzin Jana Heweliusza oraz budowy planetarium na Górze Gradowej.
Zdaniem prezesa POLSA Grzegorza Wrochny zaplanowane działania mają dla POLSA szczególne znaczenie, gdyż przybliżają sektor kosmiczny mieszkańcom Pomorza. – To jest miejsce szczególnie dla nas ważne. To tu znajduje się siedziba POLSA i tu, jak przewiduje Krajowy Program Kosmiczny, planowane jest powstanie Centrum Operacyjnego POLSA, które będzie zajmowało się zarówno pozyskiwaniem danych satelitarnych, ich przetwarzaniem i przechowywaniem, jak i udostępnianiem ich firmom, uczelniom czy administracji państwowej – mówił prezes POLSA.
Podkreślił, że wraz z rozwojem sektora kosmicznego, niezbędne jest budowanie nowych kadr. – Nasze działania mają na celu zachęcanie, zainteresowanie, również najmłodszych kosmosem i możliwościami, jakie on daje – dodał prezes Grzegorz Wrochna.
Zdaniem dyrektora Hevelianum Pawła Golaka współpraca pomiędzy instytucjami przyczyni się do popularyzacji wiedzy o kosmosie. Zachęci ludzi młodych do śmiałego patrzenia w stronę gwiazd i realizacji swoich marzeń na tym polu. – Warto wiedzieć, że dziś podróż w kosmos jest już w zasięgu ręki. Organizowana przez Hevelianum trzecia edycja ogólnopolskiego konkursu „W stronę gwiazd” daje szansę na udział w tygodniowej symulacji misji kosmicznej w profesjonalnym habitacie lunearno-marsjańskim. Współpraca POLSA otwiera przed Hevelianum również perspektywę do budowy planetarium – dodał dyrektor Hevelianum