– Krajowy Program Kosmiczny przewiduje finansowanie sektora kosmicznego w Polsce na najbliższe 5 lat. Będzie to wsparcie zarówno dla startupów, jaki i firm o ustabilizowanej pozycji – powiedział 22 września br. Dyrektor Departamentu Badań i Innowacji (DBI) Oskar Karczewski podczas panelu „Przemysł kosmiczny” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Podkreślił również znaczącą rolę sektora naukowego. – W ramach KPK chcemy także rozwijać badania naukowe, które są lokomotywą aktywności polskiego przemysłu – dodał Oskar Karczewski. Jego zdaniem polski sektor kosmiczny powinien wykorzystać możliwości, jakie otwierają się w związku z rozwojem New Space, Space 4.0 i komercjalizacją przestrzeni kosmicznej.
– Dążymy do tego, aby w naszym kraju mogły powstawać przełomowe technologie w przemyśle kosmicznym. Podczas panelu mogliśmy usłyszeć o innowacyjnych rozwiązaniach, które już są wdrażane przez polskie firmy. Jest to doskonały przykład do stawiania sobie ambitnych celów i kreowania trendów – zaznaczył dyrektor DBI POLSA.
Zwrócił uwagę, że Krajowy Program Kosmiczny tworzy ramy i narzędzia systemowego wsparcia dla sektora kosmicznego w Polsce. – Natomiast rolą POSLA jest rozwijanie pomysłów, animowanie współpracy, reprezentowanie polskiego przemysłu na arenie międzynarodowej oraz eliminowanie barier dla sektora – dodał dyrektor Karczewski.
W panelu "Przemysł kosmiczny" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wzięli udział ponadto Grzegorz Brona Creotech Instruments S.A., Bartosz Sokolinski, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Katarzyna Malinowska, Centrum Studiów Kosmicznych ALK, Tomasz Palacz, Progresja Space, Łukasz Piekarski, VIGO System S.A., Magdalena Sobkowiak, Stowarzyszenie Kobiety w Centrum, Witold Witkowicz ICEYE, Grzegorz Zwolinski, SatRevolution.