Już po raz drugi POLSA zaprasza młodych ludzi –zarówno entuzjastów eksploracji Wszechświata i technologii kosmicznych, jaki i tych, którzy tego rodzaju pasję dopiero w sobie odkryją – do aktywnego spędzenia letnich miesięcy. Rusza druga edycja konkursu „Moje kosmiczne wakacje 2021”.
Do 4 października br. przyjmowane będą zgłoszenia indywidualne oraz 2-4 osobowych zespołów. Najciekawsze efekty dziecięcych poszukiwań i kreatywności zostaną uhonorowane atrakcyjnymi nagrodami. Czekamy na prace plastyczne, literackie, audiowizualne, a także łączące te techniki.
Temat – powinien nawiązać do przynajmniej jednego z następujących zagadnień:
- Wakacyjne obserwacje nieba.
- Kosmiczne technologie w naszym codziennym życiu.
- (Wszech)świat z książek Stanisława Lema.
Ostatnie z nich jest sposobem na zachęcenie uczestników do być może pierwszego kontaktu z twórczością wybitnego pisarza. Warto przypomnieć, że w 2021 r., w stulecie jego urodzin, na mocy uchwały Sejmu RP oficjalnie obchodzony jest w naszym kraju Rok Stanisława Lema.
POLSA współorganizuje szereg wydarzeń i przedsięwzięć promujących dorobek tego wielkiego polskiego wizjonera, autora wciąż aktualnych przemyśleń o relacjach człowieka z technologią czy dylematach sztucznej inteligencji. Poważne tematy są często podane w lekkiej formie i z dużą dawka humoru, a przez to zrozumiałe także dla młodszego czytelnika.
Dodatkowo, w wakacje, inspiracji do stworzenia prac konkursowych, będzie można szukać na profilu POLSA na Facebooku, gdzie prezentowane będą linki do ciekawych materiałów edukacyjnych, do omówienia samodzielnie, wspólnie z rodzicami lub z nauczycielami już po powrocie do nauki.
Wśród nagród znajdą się zestawy książek i map nieba oraz vouchery do Hevelianum w Gdańsku, jednego z partnerów konkursu (drugim jest Centrum Nauki Kopernik – Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska).
W reakcji na bardzo duże zainteresowanie premierową, zeszłoroczną edycją konkursu, gdy przyjęto zgłoszenia od ponad 2 tysięcy dzieci, tym razem przygotowano również pakiety drobnych gadżetów dla najbardziej zaangażowanych szkół. Autorki i autorzy wszystkich prawidłowo zgłoszonych prac otrzymają pamiątkowy elektroniczny dyplom.