– POLSA staje się integratorem potrzeb wielu podmiotów. Identyfikujemy zapotrzebowanie administracji publicznej i społeczeństwa w zakresie wykorzystania technologii kosmicznych. Sprawdzamy osiągnięcia naukowe w tym zakresie oraz możliwości wdrożenia przez przemysł do konkretnych rozwiązań – mówił 12 maja br. prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna podczas panelu „Nowy Kosmos (New Space) dla zrównoważonego rozwoju”, w ramach konferencji Impact 2021.
Odnosząc się do tematu panelu, prezes Wrochna zwrócił uwagę na rosnącą rolę New Space w rozwoju polskiego i światowego sektora kosmicznego. – Małe i średnie przedsiębiorstwa stają się istotnym graczem w sektorze. Rozwój technologii, miniaturyzacja systemów pozwalają nawet małej firmie wybudować satelitę, który wyniesie w przestrzeń kosmiczną instrumenty dostarczające istotne dla gospodarki i nauki dane – dodał prezes Wrochna. Jego zdaniem ten kierunek zaczyna prężnie rozwijać się również w Polsce.
Prezes POLSA zwrócił uwagę, jak istotne są technologie kosmiczne w zrównoważonym rozwoju. – Systemy obserwacji Ziemi, nawigacja, łączność, pomagają zrozumieć zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, procesy biosfery. Ułatwiają tym samym i optymalizują planowanie działań człowieka, zarówno w życiu codziennym, jak i w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz pracy na rzecz ochrony środowiska – dodał prezes Wrochna.
W panelu „Nowy Kosmos (New Space) dla zrównoważonego rozwoju” udział wzięli ponadto: Agata Kołodziejczyk, Analog Astronaut Training Center oraz Grzegorz Zwoliński, SatRevolution. Spotkanie prowadziła Emilia Derewienko, 300Gospodarka.
Majowa edycja konferencji Impact 2021 odbywała się w formule hybrydowej i poświęcona była m.in. transformacji energetycznej, zielonej ekonomii oraz Krajowemu Planowi Odbudowy.