– Naszym najważniejszym zadaniem w najbliższych latach jest wdrażanie Krajowego Programu Kosmicznego. Zapisane w programie priorytety dotyczą m.in. obserwacji Ziemi z kosmosu, wykorzystania danych satelitarnych, nawigacji i telekomunikacji, bezpieczeństwa kosmicznego oraz możliwości konstruowania aparatury do realizacji tych celów i badań naukowych – powiedział 8 września br. prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna podczas panelu Perspektywy rozwoju sektora kosmicznego w Europie. Wydarzenie odbyło się w ramach XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Prezes POLSA zwrócił uwagę na zmiany, jakie zachodzą w sektorze kosmicznym. – Dziś kosmos jest nie tylko zdobywany i podbijany, ale staje się obszarem prowadzenia realnej działalności gospodarczej. W Polsce obecnie kształtuje się rynek usług kosmicznych. Technologie kosmiczne już dziś ułatwiają i usprawniają nam życie. Wykorzystujemy je w projektach komercyjnych, w wielu działach administracji, nawigacji i telekomunikacji, rolnictwie i monitorowaniu środowiska – dodał prezes Wrochna.
Jego zdaniem, dla zmian w sektorze bardzo istotny staje się rozwój New Space. – Wraz z rozwojem technologii, rośnie liczba satelitów przygotowywanych przez małe firmy. Dziś nawet polscy studenci budują własne satelity. Budowanie samodzielne dużych misji kosmicznych nie jest już opłacalne. Lepiej to robić wspólnie w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej, której jesteśmy członkiem. Polskie firmy już dziś biorą udział w dużych misjach poprzez przygotowywane instrumenty – mówił prezes POLSA.
Podkreślił, że zmianie ulega również także rola Polskiej Agencji Kosmicznej. – Naszym zadaniem jest integracja potrzeb administracji, społeczeństwa z możliwościami, jakie daje nauka oraz przemysłem, który, wykorzystując osiągnięcia nauki, zaspokaja potrzeby administracji. Integrujemy wiele podmiotów, dużych i mniejszych, do wspólnych działań. Ważne, żebyśmy pamiętali, że możemy osiągnąć dużo więcej działając w sposób skoordynowany – dodał prezes Wrochna.
W panelu „Perspektywy rozwoju sektora kosmicznego w Europie” wzięli udział ponadto Jacek Kubrak, prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji, Rafał Magrys, wiceprezes Exatel oraz Christian Haugile-Hansen z Norweskiego Centrum Kosmicznego. Dyskusję prowadził Marcin Kamassa, redaktor naczelny Space24.pl. Był to pierwszy panel kosmiczny w historii Forum Ekonomicznego.