28 stycznia 2021 roku odbył się trzeci test silnika rakietowego SF1000 projektu SIR (ang. Suborbital Inexpensive Rocket). Rozwijany przez SpaceForest silnik hybrydowym SF1000, działający w oparciu o ekologiczny materiał pędny (parafina w postaci stałej, podtlenek azotu jako ciekły utleniacz) ma niebawem stać się częścią rakiety suborbitalnej PERUN.
System ten tworzony jest przez gdyńską spółkę w ramach projektu SIR, dofinansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. PERUN dofinansowany jest w 80% środkami publicznymi administrowanymi przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Pełna nazwa projektu to „SIR – Sterowalna i odzyskiwalna rakieta suborbitalna z silnikiem hybrydowym SF1000 bazującym na ekologicznych materiałach pędnych”. Przeprowadzony test silnika SF1000 zamyka trzeci etap projektu, realizowanego od kwietnia 2018 roku. Kolejnym, planowanym na 2021 rok, jest wykonanie prototypu rakiety, natomiast w 2022 przewidziana jest lotna kampania testowa na wysokość co najmniej 100 km. Projekt potrwa do 2023 roku.
Dzięki przychylności Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych (DKWS) i zaangażowaniu Departamentu Projektów Obronnych Polskiej Agencji Kosmicznej (DPO PAK) umożliwione zostało ulokowanie mobilnej kontenerowej hamowni na terenie ośrodka szkolenia poligonowego w Strzepczu.
Podczas próby, poza zespołem badawczym firmy SpaceForest oraz przedstawicielami Komendy Poligonu, uczestniczyli również delegacja z POLSA: p.o. Prezes dr hab. inż. Marek Moszyński oraz Szef Zespołu w DPO ppłk Paweł Chodosiewicz, reprezentanci Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz Sieci Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.
“Tego typu rozwiązania sprawiają, iż polska myśl techniczna w domenie kosmicznej istnieje w rzeczywistości, a nie tylko na papierze. Polska Agencja Kosmiczna wspiera wszelkie działania dążące do przekroczenia granicy kosmosu przez polski nośnik, zaś sam fakt uczestnictwa w próbie przedstawicieli różnych podmiotów, faktycznie zaangażowanych w rozwój technologii rakietowych w Polsce pokazuje, iż w niedługim czasie, możliwa jest konsolidacja wspólnych działań w tej dziedzinie. Polska Agencja Kosmiczna uważa, że z uwagi na potencjał budowy miejsca startów dla rakiet suborbitalnych w Polsce, uzyskane przez polskie podmioty zdolności w dziedzinie suborbitalnej mogłyby wkrótce stać się wizytówką regionu pomorskiego w obszarze technologii kosmicznych.” – p.o. Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej dr. hab. inż. Marek Moszyński
PERUN będzie rakietą w pełni wielokrotnego użytku, umożliwiającą przeprowadzenie co najmniej 5 lotów z wykorzystaniem pojedynczego egzemplarza. Konstruowana jest z myślą o stworzeniu platformy do badań w środowisku mikrograwitacyjnym. Zgodnie z założeniami, mierzący 11 m długości system będzie w stanie unieść do 50 kg ładunku handlowego na wysokość do 150 km (przy blisko 1 tonie masy startowej całego układu). Autorzy projektu deklarują, iż Rakieta będzie wyposażona w kontrolowany system odzyskiwania, umożliwiający bezpieczne lądowanie we wcześniej określonym obszarze, minimalizując koszty i operacje odzyskiwania.