Bezpieczeństwo kosmiczne to obszar działań, w które zaangażowana jest Polska Agencja Kosmiczna, podejmowanych w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa i świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej, a także wspierania ochrony infrastruktury i działalności na Ziemi przed zagrożeniami pochodzącymi z przestrzeni kosmicznej.
Bezpieczeństwo Kosmiczne to obserwacja, pozyskiwanie danych, analiza i informacja o pojawiających się zagrożeniach zarówno dla człowieka, jak i dla infrastruktury kosmicznej i naziemnej oraz informowanie o stanie zagrożeń i przeciwdziałanie występowaniu i skutkom tychże zagrożeń.
Przestrzeń kosmiczna wokół Ziemi jest aktualnie intensywnie wykorzystywana przez człowieka do celów:
Przestrzeń ta stanowi środowisko podlegające procesom zmian pod wpływem działania czynników naturalnych – takich, jak: aktywność słoneczna, występowanie promieniowania kosmicznego, występowanie asteroid, czy oddziaływanie grawitacji ziemskiej, a także zmian wynikających z działalności człowieka, np. możliwości umieszczania w przestrzeni kosmicznej sztucznych satelitów i wykorzystywania ich do własnych celów.
Te dwa wymiary przestrzeni kosmicznej podlegają obserwacji i analizie pod kątem występujących zagrożeń dla aktywności człowieka na Ziemi i w przestrzeni kosmicznej.
Aktywne przeciwdziałanie powstawaniu odłamków komicznych poprzez ich usuwanie (ang. Active Debris Removal – ADR) lub zapobieganie powstawaniu poprzez planowanie aktywnego zakończenia misji (ang. Space Debris Mitigation – SDM) również zalicza się do obszaru bezpieczeństwa kosmicznego.
Aktywne monitorowanie przestrzeni kosmicznej przez człowieka rozumiane jest jako zdolność uzyskania świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej (ang. Space Situational Awareness – SSA).
Bezpieczeństwo Kosmiczne rozumiane jest zatem jako możliwość uzyskania świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej SSA i obejmuje :