Dane satelitarne są dostarczane przez satelity orbitujące wokół Ziemi. Przedstawiają różnego typu dane – obserwacyjne, nawigacyjne, dot. pozycjonowania oraz łączności, udostępniane najczęściej w postaci obrazów utworzonych na podstawie danych pochodzących z satelitarnych instrumentów optycznych lub radarowych.
Dane, które wykorzystywane są w Polsce, pochodzą m.in. z europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus, systemu Galileo oraz EGNOS. Skuteczne wykorzystanie danych satelitarnych w pracy administracji publicznej pomaga planować, podejmować właściwe działania i skutecznie reagować. Dzięki temu można znacznie ograniczyć straty wyrządzone katastrofami naturalnymi, zmianami klimatu, suszą, czy powodziami. To również świetny sposób na umiejętne planowanie zagospodarowania terenów, rozwoju infrastruktury, ochrony zdrowia mieszkańców i potężne narzędzie do skutecznego zarządzania kryzysowego.
Dane satelitarne są wartościowym źródłem informacji dla administracji publicznej i mogą służyć jako wsparcie w podejmowaniu decyzji w wielu ważnych kwestiach. W wielu krajach Europy pracownicy administracji publicznej powszechnie korzystają z danych satelitarnych, jako narzędzi wspomagających ich decyzyjność. W zależności od tego, jaki rodzaj danych chce się pozyskać, można korzystać z różnych źródeł udostępnionych na specjalistycznych portalach. Dane, które wykorzystywane są w Polsce pochodzą głównie z europejskiego Programu Obserwacji Ziemi Copernicus, który ma zapewnić obserwacje w całym szeregu zakresów i technik obrazowania – od obserwacji wizualnych do radarowych, w zakresie od mórz i lądów do zjawisk atmosferycznych. Europa realizuje także dwa inne ważne programy dotyczące danych satelitarnych – Galileo dotyczący pozycjonowania satelitarnego i GOVSATCOM, czyli bezpieczna łączność satelitarna dla administracji.
Nawigacja satelitarna pozwala na tworzenie systemów pozycjonowania, które przynoszą szereg korzyści zarówno dla administracji publicznej, mieszkańców, jak i samego miasta. Dobrym przykładem zastosowania nawigacji satelitarnej są systemy pozycjonowania, dedykowane przestrzeni miejskiej. Uzyskane z satelitów dane pozwalają na dogłębną analitykę ruchu, wykrywanie miejsc w mieście, w których przejazdy są zbyt trudne, nawierzchnia może być uszkodzona lub śliska, a także na identyfikowanie kierowców, którzy mogą prowadzić w sposób niebezpieczny.
Bezpieczny i niezależny system komunikacji jest niezbędnym elementem funkcjonowania każdego rządu. Dzięki łączności satelitarnej możliwe jest korzystanie ze stabilnych i niezawodnych łączy, także w ekstremalnie trudnych warunkach. Stabilna łączność okazuje się niezwykle ważna, w szczególności w przypadku katastrof naturalnych, przeniesienia większości pracy administracyjnej do Internetu i konfliktami zbrojnymi na świecie. GOVSATCOM jest projektem unijnym mającym wprowadzić satelitarną komunikację dla rządów krajów członkowskich Unii Europejskiej.