W ramach Projektu zostanie opracowany Program Szkół Kosmicznych oraz Program Kosmiczny dla centrów nauki i innych organizacji prowadzących nauczania pozaformalne.
Celem Programu Szkół Kosmicznych jest ukazanie zastosowań wiedzy teoretycznej, wskazanie interdyscyplinarnego charakteru i powiązań pomiędzy poszczególnymi przedmiotami przyrodniczymi i ścisłymi, których młodzież uczy się w szkole. Program będzie zawierać praktyczne informacje dla szkół na temat sposobu organizacji zajęć i procesu nauczania. Przewidziano także pilotaż Programu, który da możliwość lepszego dopasowania rezultatu do potrzeb i możliwości placówek szkolnych.
Program Kosmiczny dla centrów nauki oraz innych organizacji zajmujących się kształceniem i nauczaniem stanowić będzie istotną modyfikację Programu Szkół Kosmicznych. Program Kosmiczny będzie opierać się na doświadczeniach i wiedzy zagranicznych partnerów projektu. W obu programach istotną rolę będą pełnić ćwiczenia, które pozwolą rozwijać umiejętności oraz kompetencje młodzieży, począwszy od podstawowych naukowo-technicznych, poprzez przekrojowe aż po tzw. kompetencje miękkie.
Celem obu Programów jest także ukazanie ekonomicznych i społecznych korzyści eksploracji Kosmosu oraz potencjalnych ścieżek karier w przemyśle, które dostępne są nie tylko dla specjalistów z dziedzin STEM, ale także dla prawników czy absolwentów nauk społecznych.
W ramach programów, wykorzystywane będą różnorodne materiały dydaktyczne, takie jak: krótkie filmy wideo, narzędzia ICT, a nawet pokaz astronomiczny dla planetariów. W ramach projektu powstają również wywiady ze specjalistami sektora kosmicznego. Przedstawiciele sektora przedstawiają swoją ścieżkę kariery.
Można je zobaczyć tutaj: